BU-12PMMP-LC7001
DigiKey Part Number
1754-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-12PMMP-LC7001
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
B
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C