PT06SE-20-16S(470)
DigiKey Part Number
PT06SE20-16S(470)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-20-16S(470)
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Black Zinc Cobalt
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
16
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
20-16
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C