PT06SE-16-26P(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-16-26P(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-16-26P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
16-26
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C