SFV34R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-SFV34R-2STE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFV34R-2STE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFV34R-2STE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV34R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 34POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV34R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Finish
Tin
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
34
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)