SFV30R-2STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5394-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5394-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5394-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV30R-2STBE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV30R-2STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)