SFV24R-3STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5201-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5201-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV24R-3STBE1HLF
Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV24R-3STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)