SFV12R-3STBE1HLF
SFV12R-3STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5196-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5196-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5196-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV12R-3STBE1HLF
Description
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV12R-3STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Beige
Height Above Board
0.071" (1.80mm)