SFV10R-2STE1HLF
SFV10R-2STE1HLF
SFV10R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4306-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4306-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4306-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV10R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV10R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched or Tabbed
Contact Finish
Tin
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)