ME1016813401311 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ME1016813401311-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ME1016813401311 |
Description | CONN EDGE DUAL FMALE 168P 0.024 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 168 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ME1016813401311 Models |
Category | Read Out Dual |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Board Edge, Straddle Mount |
Series | Termination Solder |
Packaging Tray | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions/Bay/Row 14; 28; 14; 28 | Color Black |
Number of Positions 168 | Flange Feature Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.087" (2.20mm) |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Rows 2 | Material - Insulation Thermoplastic |
Pitch 0.024" (0.60mm) | Base Product Number |