ICD26S13E6GX00LF
DigiKey Part Number
ICD26S13E6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD26S13E6GX00LF
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
ICD26S13E6GX00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C