HM2P07PA5110AALF
DigiKey Part Number
609-HM2P07PA5110AALF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2P07PA5110AALF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HM2P07PA5110AALF Models
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
A 22
Voltage Rating
750Vrms
Number of Positions
110
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide
Pitch
0.079" (2.00mm)