HM2J70PE5110N9LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 533
Datasheet
110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Board Edge, Through Hole, Right Angle
Amphenol ICC’s Millipacs® High Speed Connectors
HM2J70PE5110N9LF
DigiKey Part Number
HM2J70PE5110N9LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2J70PE5110N9LF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HM2J70PE5110N9LF Models
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
B 22
Voltage Rating
750Vrms
Number of Positions
110
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)