HFW15R-1STE1H1LF
DigiKey Part Number
609-HFW15R-1STE1H1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-HFW15R-1STE1H1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-HFW15R-1STE1H1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW15R-1STE1H1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 15POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW15R-1STE1H1LF Models
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Straight or Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
15
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm