DDM50P500M
DigiKey Part Number
609-6112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P500M
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DDM50P500M Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C