DBV5W5S300H30LF
DigiKey Part Number
DBV5W5S300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV5W5S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 5POS VERT SOLDER
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBV5W5S300H30LF Models
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C