DBV5W5P500H40LF
DigiKey Part Number
DBV5W5P500H40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV5W5P500H40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SOLDER
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DBV5W5P500H40LF Models
Current Rating (Amps)
40A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C