DBO5W5S93C5G40LF
DigiKey Part Number
DBO5W5S93C5G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO5W5S93C5G40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 5POS VERT PRESS
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Press-Fit
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C