DBO13W3SA00LF
DigiKey Part Number
DBO13W3SA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO13W3SA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS SOLDER CUP
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C