Image for DBMF21W1PN is not available
DBMF21W1PN
DigiKey Part Number
DBMF21W1PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMF21W1PN
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal and Power (Not Included)
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C