Image for DBM9W4P300N is not available
DBM9W4P300N
DigiKey Part Number
DBM9W4P300N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM9W4P300N
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 9W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C