DBM17W2S500N
DigiKey Part Number
DBM17W2S500N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM17W2S500N
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBM17W2S500N Models
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C