Image for DBM13W3S500CN is not available
DBM13W3S500CN
DigiKey Part Number
DBM13W3S500CN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM13W3S500CN
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C