DBL5W5P500M40LF
DigiKey Part Number
DBL5W5P500M40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBL5W5P500M40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBL5W5P500M40LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C