DAV3W3S300H30LF
DigiKey Part Number
DAV3W3S300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAV3W3S300H30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C