DAO3W3S93C6G40LF
DigiKey Part Number
DAO3W3S93C6G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO3W3S93C6G40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAO3W3S93C6G40LF Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Press-Fit
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C