DAO3V3P500G30LF
DigiKey Part Number
DAO3V3P500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO3V3P500G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAO3V3P500G30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Plug, Female Sockets and Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C