DA3W3S300A40LF
DigiKey Part Number
DA3W3S300A40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA3W3S300A40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C