D37S91C6PV00LF
DigiKey Part Number
D37S91C6PV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S91C6PV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT PRESS
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D37S91C6PV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C