D37S13A4GX00LF
D37S13A4GX00LF
D37S13A4GX00LF
DigiKey Part Number
609-6217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D37S13A4GX00LF Models
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C