Image for D25P24B6PV00LF is not available
D25P24B6PV00LF
DigiKey Part Number
2266-D25P24B6PV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P24B6PV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D25P24B6PV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C