CD44S13E4RV09LF
DigiKey Part Number
CD44S13E4RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD44S13E4RV09LF
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
CD44S13E4RV09LF Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C