98464-G61-32LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2565-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 98464-G61-32LF |
Description | CONN HEADER R/A 32POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 98464-G61-32LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Insulation Height 0.240" (6.10mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Square |
Style | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 200V (AC/DC) |