98424-G52-44ALF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 44 position 0.079" (2.00mm)
98424-G52-44ALF
DigiKey Part Number
609-2650-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-44ALF
Description
CONN HEADER SMD 44POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
98424-G52-44ALF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)