95278-401A26LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 821
Datasheet
Harwin Inc.
In Stock: 370
Connector Header Surface Mount 26 position 0.100" (2.54mm)
95278-401A26LF
DigiKey Part Number
609-95278-401A26LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-95278-401A26LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-95278-401A26LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401A26LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-401A26LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact