95278-102-46LF
DigiKey Part Number
609-95278-102-46LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-102-46LF
Description
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 46 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-102-46LF Models
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact