95278-101-40LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 367
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Harwin Inc.
In Stock: 1,299
Samtec Inc.
In Stock: 17
Samtec Inc.
In Stock: 22
In Stock: 111
In Stock: 20
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
95278-101-40LF
DigiKey Part Number
609-95278-101-40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101-40LF
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-101-40LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact