91911-31225LF
DigiKey Part Number
609-3417-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91911-31225LF
Description
CONN HDR 25POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
91911-31225LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm
Number of Positions
25
Height Above Board
0.048" (1.22mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)