89008-120LF
DigiKey Part Number
89008-120LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89008-120LF
Description
CONN HEADER 120POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Connector Header, Male Pins Through Hole Natural, White
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
89008-120LF Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Press-Fit
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Color
Natural, White
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
120
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)