86130261013345E1LF
DigiKey Part Number
86130261013345E1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
86130261013345E1LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.344" (8.75mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold-Palladium
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V