77317-812-32LF
DigiKey Part Number
77317-812-32LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77317-812-32LF
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77317-812-32LF Models
Contact Length - Mating
0.268" (6.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact