77317-103-34LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-77317-103-34LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77317-103-34LF |
Description | CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77317-103-34LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Series | Contact Length - Post 0.100" (2.54mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.190" (4.83mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |