77315-124-13LF
DigiKey Part Number
2266-77315-124-13LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-124-13LF
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77315-124-13LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact