77313-824-18LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
3M
Datasheet
3M
Datasheet
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
BERGSTIK, MezzSelect, Basics+ Series, 18 positions
77313-824-18LF
DigiKey Part Number
609-77313-824-18LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-824-18LF
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-824-18LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact