77313-802-72LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 61
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
In Stock: 0
Samtec Inc.
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
77313-802-72LF
DigiKey Part Number
77313-802-72LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-802-72LF
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-802-72LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact