77313-127-16LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 112
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
77313-127-16LF
DigiKey Part Number
77313-127-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-127-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-127-16LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact