77313-119-20LF
DigiKey Part Number
609-77313-119-20LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-119-20LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-119-20LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.505" (12.83mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.119" (3.02mm)
Series
Overall Contact Length
0.724" (18.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact