77313-118-48LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 77313-118-48LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77313-118-48LF |
Description | CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 48 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77313-118-48LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Series | Overall Contact Length 0.450" (11.43mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |