77313-118-28LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Sullins Connector Solutions
In Stock: 645
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 89
In Stock: 686
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
77313-118-28LF
DigiKey Part Number
77313-118-28LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-118-28LF
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-118-28LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact