77311-127-36LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
77311-127-36LF
DigiKey Part Number
609-77311-127-36LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-127-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
77311-127-36LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact