77311-118-21LF
DigiKey Part Number
609-77311-118-21LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-118-21LF
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 21 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77311-118-21LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact